You are currently viewing תכנון מטבח

ממדורת השבט, לטלוויזיה בסלון, עכשיו תורו של המטבח להיות החלל המרכזי בבית, בו נפגשים בני הבית לשיחה ומנוחה, מעבר לשימושו המובן מאליו.

המטבח הוא אחד החללים היותר יקרים ושימושיים בבית מעצם היותו מורכב מעבודת נגרות הכוללת משטחים וארונות, פרזול ומכשירי חשמל. בשנים האחרונות ישנה חשיבות גדולה יותר לעיצובו ומראהו מכיוון שאנו נוטים לשלב את המטבח בחלל פתוח עם הסלון ואזורי הישיבה והאירוח בבית.

לפני תכנון המטבח, חשוב להגדיר מהם צרכי הדיירים מהמטבח, האם זהו חלל אירוח ומפגש, חלל פונקציונאלי לצרכי בישול או חלל דקורטיבי ייצוגי. הגדרות אלו יעזרו לשמור על מסגרת תקציבית ברכישה זו.
אופיו של המטבח הינו נגזרת של אופי המשפחה, בין אם זוהי משפחה דתית המחייבת כיור כפול, זוג פנסיונרים המחייבים נגישות ומשטחים שאינם גבוהים במיוחד או בין אם זוהי דירת רווק המאפשרת בר משקאות מרכזי. משפחה עם ילדים קטנים לעומת זאת מחייבת חשיבה על מיקום מוצרי חשמל, מגרות סכינים וכו'

לאחר מכן חשוב להבין מהם הרגלי הדיירים כמו מיקום המדיח מימין או משמאל לכיור, שימוש ב"תמי 4", "קיוסק" בדלת המקרר ועוד וכן להבחין האם ישנה דרישה לאי עצמאי במטבח המהווה משטח עבודה נוסף, יחידות אחסון ודלפק אכילה מזמין.
הבסיס לתכנון המטבח בצורה נכונה נקרא "משולש עבודה", כך שבקצוות המשולש נמצאים המקרר, הכיריים והכיור, כאשר לרוב הכיור ימוקם במרכז. חשוב להשאיר מספיק שטח שיש לעבודה בין הכיור לכיריים ובכלל.

מומלץ להשתמש בצירי דלתות ומגרות של חברה טובה וראויה. אלו הדברים הכי חשובים בתכנון המטבח וחשוב להשקיע בהם. הקפידו על מגירות שאינן נטרקות בבת אחת, אלא עם מנגנון בלימה שמאפשר סגירה איטית.

מומלץ לתכנן עגלת בקבוקים בקרבת הכיריים לאחסון ושליפה נוחה של בקבוקים ותבלינים.

כוסות וספלים רצוי למקם במגרה נמוכה, לנגישות נוחה של ילדים, עם שטיחון מיוחד בתחתית, למניעת החלקה.

כדאי לדעת כמה ארונות נדרשים לכם במטבח. ניתן לספור את מספר הכלים השונים, ועל בסיס זה לדעת את שטחי האחסון הדרושים.

יש להתייחס בתכנון המטבח למוצרים חשמליים קיימים ועתידיים הן בגדלים והן בעיצוב במיוחד אם הם אמורים להיות "בילט אין". עומק המקרר לרוב יהיה 80 ס"מ ועומק הארונות 62 ס"מ לכן ניתן ליצור נישה אחורית אליה יכנס המקרר, או לקדם את יחידות המזווה והבילט אין קדימה על מנת ליישר קו עם המקרר.

תאורה במטבח מתחלקת לתאורה פונקציונאלית ושותפת כמו תאורה תקרתית ותאורה ישירה על משטח העבודה. כמו כן ניתן לשלב תאורת אווירה בתאורה סמויה או שקועה. חשוב שהאדם העומד ליד משטח העבודה לא יסתיר בגופו את אלומות האור ויצליל את המשטח.

במידה והתקציב מוגבל והחלפת המטבח אינה מתאפשרת, ניתן להחליף את האריחים מעל השיש, את השיש עצמו, או את דלתות ארונות המטבח בלבד, ובכך לחסוך כסף וזמן עבודה. רצוי להחליף באותה הזדמנות את הידיות לידיות ארוכות וצרות או ידיות מעוצבות בהתאם לסגנון המטבח המחודש.

במידה וכן מחליטים להחליף את המטבח, מומלץ לפנות לחברות מוכרות או לנגרים איכותיים אשר ישתמשו בחומרי גלם של עץ ודבק ברמה טובה העומדת בתקנים.

בכל מקרה תכנון המטבח החדש חייב להתבצע מראש לפני השיפוץ, על מנת ששניתן יהיה לקבוע מראש את נקודות המים והחשמל.

לאחר התקנת המטבח, יגיע איש השיש/הנגר לקחת מידות למשטחי העבודה שיסופקו לרוב לאחר כשבוע.

מומלץ להיוועץ במעצבת פנים על מנת להתאים את אופיו של המטבח לשאר העיצוב בבית וכאמור לדיירים עצמם. ניתן לקבל ייעוץ של מספר שעות בודדות כדי לקבל הנחיות ודגשים בתכנון החלפת ו/או שדרוג המטבח על מנת לחסוך בעלויות תוך תכנון וצפייה של כל שלבי התהליך.

WhatsApp chat