You are currently viewing 25 טיפים לצביעת חללים מעוצבים

בחירת צבעים לבית או לבית העסק הינה תהליך מורכב המחייב התייחסות לכלל האלמנטים בחלל, מקורות אור , פרטי ריהוט סמוכים והגדרה סגנונית ברורה.

הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לעצב את החללים שסביבכם בעזרת צבע –

החיבור בין התקרה והקירות-

– טישטוש הפינות והחיבורים בין הקירות לתקרה ובין קיר לקיר מייצר תחושה של חלל גדול יותר ולעיתים אפילו אינסופי. כיצד תעשו זאת? המשיכו את גוון התקרה ע"ג חלקו העליון של הקיר בהתאם לגובה החלל – מקסימום 40 ס"מ מהתקרה מטה ואת הקירות צבעו בגוון אחר מנוגד. את החיבור בין 2 הגוונים המנוגדים תוכלו להדגיש או לסמן בעזרת קרניז דקורטיבי (פרופיל שירן לדוגמא).

צביעת תקרה בגוון כהה –

– אל תחששו לצבוע את התקרה בגוון כהה, היא תהפוך את החלל בין רגע למעוצב ומיוחד מאוד מבלי ליצור עומס בהתנהלות בחלל. בחללים גדולים צביעת התקרה בשחור מאפשרת לעין להתעלם ממנה כמעט לגמרי וליצור חללים לכאורה גבוהים יותר בתחושה הכללית. בחללים מסחריים ניתן לצבוע את מערכות המיזוג והתאורה בגוון זהה ובכך "להעלים" גם אותה.  אם החלטתם שזה נועז מבחינתכם לצבוע את התקרה בגוון כהה, אל תשכחו בכל מקרה לצבוע אותה בגוון מנוגד ושונה מקירות, אפילו בלבן, רק לא באותו הגוון של הקירות.

צבע כהה אינו מקטין –

בניגוד למה שנוטים לחשוב, גוון קיר כהה מאוד אינו מקטין אלא מייצר תחושה של עומק והעצמת הפרספקטיבה. אל תחששו להשתמש בצבעים כהים אך אל תשכחו להשתמש בהם במינון נכון.

gfd

צבעים דרמטיים –

תרשו לעצמכם להעז ולבחור בגוונים כהים או דרמטיים המשווים לחלל מראה מעוצב, יוקרתי או צעיר. כך או כך, בעזרת גוון כהה ו/או דרמטי נוכל ליצור הרמוניה תוך שמירה על פרופורציות נכונות ונוכל לעוף עם העיצוב למחוזות מופלאים.

בחירת קיר אחד דומיננטי –

בחרו בחלל קיר אחד דומינטטי אותו תרצו להדגיש למשל קיר פינת האוכל, קיר חזיתי בסוף המסדרון, קיר גב המיטה בחדר השינה, קיר המבואה או כל קיר אחד שתרצו לייחד, צבעו אותו בגוון נועז / דומיננטי / כהה ובכך הוא יהפוך להיות מעין "קיר כח" או "פופיק" כמו שאני קוראת לו, כך שהכל יסתובב סביבו ובהקשר ישיר אליו.

מניפת גוונים לבנים –

בכל חברת צבע יש מניפת גוונים לבנים. אני ממליצה תמיד לבחור את הגוונים היותר כהים שבאותה המניפה, כך נוצרים חללים אלגנטיים שמצד אחד נשארים בהירים, מוארים ומרווחים ומצד שני מקבלים עיטוף עדין ולעיתים בלתי מורגש של הגוון הנבחר בין אם הוא אפרפר, שמנתי או מוקה. אל תחששו לצבוע את כל קירות הבית בגוון הזה גם אם בעת התחלת הצביעה הוא יראה לכם כהה !!!

בחירת גוון בהיר מדי –

בחירת גוון בהיר מדי עלול להראות כמו טעות או קיר חיוור ולכן ממליצה לבחור פלטת גוונים מגוונת ומאוזנת.

bgvfcdxs

דוגמא לפני הכל –

לפני תחילת הצביעה המלאה על כל קירות הבית תוכלו לקנות פחית קטנה של צבע ולבצע דוגמא על אחד מהקירות בבית. חשוב לזכור כי כל אחד מהקירות בבית יגיב אחרת בהתאם לחשיפתו לאור טבעי ולכן תוכלו לבצע את הדוגמא על מספר קירות. בנוסף אל תשכחו שכל גוון קיר צמוד או כל גוון ריהוט ו/או טקסטיל שנצמיד לקיר ישפיע מעט על הגוון שלו מבחינת העין שלנו ולכן יש לקחת בחשבון את כל האלמנטים בחלל ולהבין שהדוגמא אינה מייצגת באופן מלא.

60/30/10  –

הנוסחה האולטימטיבית לבחירת פלטת גוונים מאוזנת. תחילה יש לבחור שלושה גוונים עיקריים המשלימים ו/או מנוגדים זה לזה. ברוב הבתים כיום הגוון העיקרי הוא הבהיר יותר, אותו ניישם בכל הקירות בבית והגוון המצומצם יותר יהיה הכהה ביותר ובעזרתו נבחר לייחד קיר או פריט כלשהו בחלל. מומלץ שבחירת הגוונים תהיה משמעותית ולכן אין לבחור שני גוונים צמודים זה לזה במניפה אלא בהפרש של לפחות טון אחד או שניים. אחרת ההבדל לא יקפוץ לעין, לא יעשה את העבודה הרצויה או במקרה הגרוע יראה כטעות.

צבעתי כבר ?

לכל מי שמתבלבל בעת הצביעה, קיים סוג צבע חדש בשם  Smart paint שכשהוא במצבו הרטוב, ז"א כשצובעים אותו, הוא נצבע כורוד אך מתייבש כלבן.  כך נדע היכן צבענו והאם צבענו באופן אחיד את כל הקיר.

צבע לילדים –

מעבר לכך שקיימים צבעים ידידותיים לילדים החל מצבעים טבעיים על בסיס מים ועד צבעים העמידים בפני שחיקה רבה, רצוי להעשיר את קירות חדרי הילדים והנוער בעזרת צבע לוח, צבע המייצר משטח כמו לוח מחיק הנקרא Sketch paint ועוד.

gfds

כחולים –

ללא ספק הכחול, בגווניו הרבים, כיכב בתערוכות העיצוב השנה. הטורקיז העמוק כבר כבש את כולנו, כחול אנגלי, כחול אינדיגו, כחול אפור ועוד ועוד, נראה כי הצבע ה"קר" מעניק אלגנטיות לחללים החמים שלנו. יש יאמרו כי הגוון מושפע מתכניות טלוויזיה תקופתיות, יש יגידו כי העדנה המחודשת הגיעה בהתאמה מלאה לאופנת הלבוש והטקסטיל. כך או כך, הכחול מציע לנו קשת רחבה של גווני ביניים המשתלבים היטב בכל חלל. טיפ חשוב – אל תחששו לצבוע מספר קירות בחלל אחד בגוון כחול כהה עמוק. בשילוב פריטים בהירים יותר ו/או פרטי עץ ו/או אקססוריז של פריטים כסופים וזהובים, יחדיו תוכלו ליצור חללים אירופאים נשגבים "כמו במגזינים" כפי שלקוחותיי מנסחים זאת.

צבע במקום קרמיקה בחדרי רחצה ושירותים –

בחדרי אמבטיה ושירותים, קירות שאינם באים במגע ישיר עם מים, רצוי לצבוע בצבע שמן עמיד למים. כבר אין סיבה לחפות את כל הקירות בקרמיקה ואפשר להנות מצבעים וטקסטורות מרהיבות המתאימות במיוחד לחללים רטובים החל מצבע שמן רגיל ועד גימורים כדוגמת סטוקו.

מינונים –

כמו כל דבר בחיים חשוב להקפיד על מינונים נכונים ואיזון בין כל הצבעים בעזרת חלוקת פלטת הגוונים ליחסים של -60/30/10, בעזרת שילוב פרטי ריהוט, טקסטיל או פריטים נילווים משתנים ובעזרת הבנה כוללת של החלל וסך המרכיבים בו.

vfcdxs

צהוב –

צהוב חלמון, צהוב חרדל, צהוב לימון וצהוב כתום, ללא ספק הצהוב נראה בכל מקום החל מדלתות מטבחים שלמים, דרך קרמיקות חדרי הרחצה, קירות חדרי המגורים או אקססוריז נילווה. בחללים השחורים, הכהים והנועזים שבאו עלינו לטובה, הצהוב זוכה להאיר כמו שמש. הוא משולב היטב עם כל צבע נועז אחר וכאמור משלב היטב עם הכחולים הנפוצים בכל גווניהם, הורודים העזים, האפורים ואפילו משתלב עם פרטי עץ אלון במינון נכון. כניסתו של הצהוב לפלטת הצבעים הרווחת מבשרת על רעננות, תעוזה והומור קליל שנכנס לחללים המעוצבים שלנו.

אקססוריז ופריטים נילווים צבעוניים –

שילוב פריטים נילווים ואקססוריז מאפשר לנו להעשיר את פלטת הגוונים בחלל באופן דינמי ועמוק. פריטים נילווים אלו יכולים להשתנות מדי יום הן במיקום בחלל והן בכלל, הם יכולים להיות עשירים בצבעים נועזים שלא נרשה לעצמינו לצבוע את הקירות בעזרתם והם יכולים להיות עשירים בטקסטורות בעזרת בחירת טקסטיל או חומרים מגוונים. הכנסת צבע בעזרת פריטים נילווים יכולה להתבטא גם בצביעת דלתות, מעקות או כל אלמנט אדריכלי אחר בחלל.

קונספט –

כמו כל דבר בעיצוב ובכלל, ברגע שיש קונספט ורעיון מוביל מגובש, כך נוכל להתאים את פלטת הגוונים לקונספט ולערכיו ולייצר חלל מדוייק ונכון החל מחללים אנגליים המאופיינים בגווני אדום וכחול ועד חללי חדרי ילדים. הקונספט מגדיר את הסגנון הרצוי ובעזרתו כל בחירה שלנו תהיה מדוייקת, מושכלת ונכונה.

fcdxsz

פסטלים מעושנים –

הצבעים העדכניים ביותר היום, כפי שניתן היה לראות בתערוכות העיצוב האירופה, הינם צבעים פסטלים מעושנים, ז"א צבעים המשולבים באפור לגווניו השונים או לעיתים בחום. הפסטלים כוללים ירוק פיסטוק, ירוק מנטה, ורוד עתיק, אפרסק דהוי,  טורקיז עמוק, תכלת מעושן אפרפר, סגול לגווניו השונים וכו' כאשר הייחוד הוא שילובם בצד פרטי עץ בהירים או משטחי נחושת וברונזה כך שהם מנותקים לגמרי מהפסטלים הילדותיים והופכים לקלאסיים, אלגנטיים ונובורישים.

טרנדים  בצבעים –

אין שום דבר רע בטרנדים, בטח שלא בצבעים, אותם ניתן לשנות בין רגע וללא השקעה כספית גדולה. אם אינכם בטוחים בטרנד כזה או אחר או רוצים לבצע בחירה נכונה פעם אחת וזהו, תנו לזמן לעשות את שלו ז"א תנו לאותו הטרנד להתקיים בחללים שונים אחרים ותראו אם הוכיח את עצמו לאורך זמן. תוך כדי הבדיקה תבינו לבד מהו המינון הנכון להשתמש בו. בכל מקרה בחללים שאינם משתנים במהרה, רצוי להשתמש במינון נמוך וממוקד של הטרנד.

צבעים על זמניים-

לחברות הצבע קיימות מניפות של צבעים קלאסים בהם נשתמש בכל תקופה החל מגווני תבלין עמוקים, גוונים מעושנים, דרך גוונים טבעיים בז'ים ושמנתיים ועד גוונים אנגליים קלאסיים. החברות הגדילו לעשות וחילקו את הצבעים לקבוצות  של גוונים מרגיעים, מרגשים, מדבריים וכו' כך שנוכל להעזר בהם בצורה קלה וזמינה.

צבע רגשי –

ללא ספק צבעים משפיעים על האנרגיות בחלל, על ההתנהלות שלנו ועל מגוון רבדים נסתרים בתודעה שלנו. הגדירו את החלל ואת ההתנהלות הרצויה בו ובחרו את פלטת הגוונים בהתאם. חללים המכילים תנועה רבה, אנרגיות סוערות ואינטלקטואל גבוה יאופיינו בגוונים חמים כגון אדום, כתום וצהוב. חללים המיועדים להפוגה, רגיעה ושלווה יאופיינו בגוונים קרים כמו כחול וירוק. החלוקה הזו הינה גסה וכוללנית מדי ולכן חשוב לבחון כל גוון לכשעצמו ולהעזר במניפות החדשות המחולקות לקבוצות כאלו ואחרות . המניפות מציעות גוונים מדויקים ועדינים כמו ההבדלה בין ירוק מנטה  לירוק מרווה ושווה לעמוד על הדיוקים. שימו לב כיצד אתם מרגישים ליד הצבעים הללו, הגוף לא משקר.

vfcz

שילובים –

שילובים נכונים הם הסוד המנצח לכל חלל במיוחד בתקופתנו כשחזר הסגנון האקלקטי והמשוגע המשלב מגוון טקסטורות וצבעים בחלל אחד. כיום אין נוסחה אחת למה נכון או לא נכון. מעצב טוב נבחן בכך שהוא יודע לשלב בין פריטים מגוונים בצורה, בחומר ובצבע ובעזרת מינון ושילוב נכון וחכם, ליצור חלל מרהיב ותחושה נעימה.

דרמטיות –

בחירת צבעים ואופן עיצוב החללים מותאמים באופן ישיר לאופנת הבגדים והטקסטיל ולכן גם בבחירת הצבעים לחלל נראה נוכחות דרמטית תיאטרלית כמעט כפי שניתן לראות בבדים העשירים בחנויות הטקסטיל השונות. קיים עושר צורני הבא לידי ביטוי גם בטקסטורות שונות וגם בצבעוניות עמוקה וסוערת המשתלטת על הקירות סביבנו. ניתן לראות גם כי הצבעים הופכים עשירים יותר בעזרת חיפויים דקורטיביים כגון שליכט, סטוקו, גימור יוטה ועוד המייצרים טקסטורה לקיר ובעזרת חיספוס ותלת מימדיות קלה, מאפשרים לאור ליצור הצללות קטנטנות המחיות ומקפיצות את גוון הצבע עצמו.

ירוקים –

הירוק הוגדר כצבע השנה בנורווגיה. שנה שעברה הוא הוגדר כצבע השנה על ידי חברת פנטון האמריקאית ואופיין כירוק אזמרגד. השנה אנו רואים אותו בעיקר כירוק פיסטוק או ירוק נענע/מרווה בעיקר בגווני הבהירים. ירוק הוא אחד מהצבעים האהובים עליי אך חשוב לשים לב כי אינו מתאים לכל חלל. הוא מצויין בחללים בהם נרצה ליצר אנרגיות רעננות אך לעיתים בגוונים בהירים מדי עלול להראות חולה, חיוור ולשוות לחדר מראה "בית חולים" כמו של פעם. יש לעבוד עם הירוק בזהירות, במינון נכון, בשילוב חכם בינו ובין הרהיטים הסמוכים לו וכמובן בהתאם לקוספט והסגנון הכללי. ירוק בקבוק ואדום בורדו למשל יצרו תחושה אירופאית, יש יגידו של קריסמס, ויהווה גרסה כהה שונה לגמרי אדום בהיר דהוי – ורוד עתיק וירוק פיסטוק מעושן .

אפליקציות –

חברות הצבע השונות מציעות מגוון אפליקציות שיעזרו לכם לבחור, להתאים ולהחשף לגוונים אינסופיים. חלקן גם מאפשרות לכם להעלות את תמונת החלל בבית שלכם ולשחק עם הצבעים בהתאם לחלל הספציפי. חפשו את האפליקציה הטובה לכם, זה יקל על ההתלבטות.

———————————–

והטיפ הכי חשוב שלי –

תרשו לעצמכם להעז!! צבעים דומיננטיים, כהים או יוצאי דופן הם דרך נפלאה לעצב חלל בקלות ובמהירות.

עזבו השמנת הצהבהבה (-:

WhatsApp chat