עיצוב דירת קבלן

מזל טוב, רכשתם דירה מקבלן. ההחלטה בטח לא היתה פשוטה. האם לבנות, לקנות, לשכור ולבסוף החלטתם לקנות את הדירה ה"מוכנה" מקבלן.

להחלטה זו יש הרבה מאוד יתרונות אבל גם כמה חסרונות שחשוב להיות זהירים ומודעים אליהם על מנת למקסם את הרכישה ולהשאיר לכם מספיק כסף לקנות כמה רהיטים.

החברה המבצעת את הפרויקט מעמידה לרשותכם את שירותי מתאמת השינויים. זוהי הדמות מולה תעמדו בחלקו הראשון של הפרויקט (אחרי שעזבתם את נציג המכירות עם צק שמן במשרדו), ורגע לפני שתעברו לטיפולו המסור של מנהל העבודה בשטח.
מאותה נציגה תוכלו לקבל את כל הפרטים לגבי הסטנדרט המוצע על ידי הקבלן, החל מתכניות העבודה ועד חסוגי הריצופים והחיפויים, תריסי המיזוג והדלתות ועוד.

תחילה יש לעבור על תכניות העבודה. רצוי בשלב זה לעזר בשירותי מעצבת פנים על מנת להבין את השרטוטים השונים.

חלוקת החלל צריכה להתאים לצרכים היומיומיים שלכם, האם יש לכם צורך בשירותי אורחים למשל, האם חדרי הרחצה והשינה מותאמים לבני הבית, האם גדול וצורת המטבח משרתים אתכם וכו'.

חשוב לזכור כי כל שינוי מהתכנית המקורית יגרור אחריו שינויים נוספים ובהתאם לכך עלויות נוספות כמו עלות יועצים למינהם, שינוי מיקומים סניטריים ונקודות חשמל. לרוב עלויות השינויים יהיו יקרות מהמוצע בשוק וזאת בשל הפעולות הרבות שכרוכות בכל שינוי. בכל זאת את השינויים הקונסטורקטיביים בקירות הפנים יש לבצע בזמן הבנייה ולא לאחר קבלת מפתח מכיוון ששינויים בקירות יצריכו שינויים בריצוף, בספרינקלרים, בצבע, דלתות וכו'.

לאחר ההבנה לגבי חלוקת החלל יש לעבור על נקודות האינסטלציה והחשמל. יש לבדוק האם יש לכם את כל הנקודות הנדרשות לכם, משקעי שירות, נקודות תאורה דקורטיבית, אסלה סמויה, אינטרפוצים למינהם וכדומה. שלב זה הינו חשוב וקריטי לשימוש נח ופונקציונאלי בדירה.

במקביל תוכלו לפנות לחברת המטבחים להתאמת המטבח לצרכים שלכם, כולל חשיבה על מקומות אחסון, משטחי עבודה, אי ישיבה/אחסון ועוד. המטבח הינו האזור החשוב והעיקרי בדירה ויש לתת עליו את הדעת עד לפרטים הקטנים.

לאחר מכן תוכלו לגשת אל החברות השונות איתן עובד הקבלן ואצלן תוכלו לראות את האריחים המוצעים לכם לריצוף וחיפוי החללים הרטובים ושאר האזורים בבית. בשלב זה ניתן לשדרג את הכלים הסניטריים בהתאם לתקציב העומד לרשותכם. כנל לגבי פריסות האריחים בחדרי הרחצה– האם הקבלן מעניק לכם אריחים דקורטיביים מספיקים למראה עשיר ומעניין בחדרי הרחצה? במידה ולא, ניתן לקחת מהסטנדרט את האריחים הכלליים ולהוסיף להם פסיפסים או אריחי דקור מעניינים לאזורים מסויימים (כגון מרכז מקלחון, מרכז אסלה, פסי דקור היקפיים לכל החדר וכו'). את אריחי הריצוף בחדרי השינה ניתן לשדרג לפרקט למינציה ואת אריחי החיפוי מעל השיש ניתן לשדרג לחיפויי זכוכית או קרמיקה מעוטרת.

בכל שלב חשוב לזכור כי שינויים כאלו ואחרים יכולים להתבצע בהתאם למגבלות אותן מציב הקבלן ולקחת בחשבון כי יש דברים שתרצו לבצע לאחר קבלת מפתח. החל מספוטים בהנמכות הגבס ועד חיפויים ייחודיים.

לאחר כל אלו יש לבצע, יחד עם מעצבת הפנים, בחירות שונות לגבי גוון הדלתות, גווני שיש, תריסי מיזוג, רובה ועוד. כל אלו משלימים את מראה הבית ומעניקים רבדים נוספים לאופיה של הדירה ופלטת הגוונים בה. כמובן שאת כל אלו יש לבחור בהתאמה לריצוף שנבחר, לכיווני האוויר והשמש בדירה (המשפיעים על הגוונים), לגוון המטבח שבחרתם ועוד.

אחרי תהליך קבלת ההחלטות הרבות, אפשר לנוח מעט ולתת לקבלן לעבוד במרץ. מפעם לפעם תקבלו עדכון לגבי מצב הבנייה בבניין ובדירה ותוכלו לבקר בדירה לבדוק התקדמות ולוחות זמנים. חשוב לאחר כל שלב קריטי (חשמל, אינסטלציה, ריצוף וכו') לבקר בדירה ולעבור על התכניות מול הקיים ולבדוק כי התכנון בוצע כראוי.

במקביל רצוי להתחיל לחשוב על הפרטים הנוספים שעליכם לרכוש לאחר קבלת המפתח. איזה ריהוט תרצו להכניס לדירה, באלו גוונים תרצו לצבוע את הקירות המיוחדים בכל חלל ולהתחיל לראות איזה גופי תאורה משלימים את כל אלו למראה אחיד והרמוני.

בכל שלב רצוי להיוועץ עם מעצבת הפנים ולבדוק האם סך כל ההחלטות שהתקבלו באמת עובדות ביחד מבחינה ויזואלית ופונקציונאלית ובמקביל להערך תקציבית לרכישות הבאות שאינן כלולות בסל אותו מציע הקבלן.

WhatsApp chat