חדר השינה הוא החדר החשוב ביותר בבית. הוא המקום בו אנו מחדשים אנרגיות, מעניקים לגוף ולנפש את הטיפול הראוי להם ומאפשרים לעצמינו להתייחד עם אהובנו או עם המחשבות הכי קטנות שלנו. בחלל מסוג זה חשוב יותר מכל לתת את הדעת לכל פרט הכי קטן כדי לאפשר לחוויה הזו להתקיים בו.

מיקום רהיטים בחדר שינה

מיקום הרהיטים יקבע לרוב ביחס לפתחים בחלל. בחדר לא גדול נרצה למקם את המיטה ביחס אלכסוני לדלת כדי שהשוכבים במיטה יוכלו לראות את מי שנכנס ויוצא. בחללים גדולים יותר בהם יש ויטרינה גדולה ליציאה למרפסת, ניתן למקם את המיטה מול פתח זה ולאפשר לכם לשכב במיטה ולהשקיף על הנוף.

חדר השינה מיועד לשינה, ואין לראות בו כחדר אחסון, או כחדר כביסה. חשוב להקפיד לא להעמיס בריהוט כבד ובכלל ביותר מדי פרטי ריהוט. חדר השינה צריך להכיל מיטה, שתי שידות, ארון אחסון במידה ואין חדר ארונות סמוך, פינת איפור בחדרי מבוגרים או שולחן למידה בחדרי ילדים. לעיתים נרצה להכניס לחדר מסך טלוויזיה ובמקרה כזה יש למצוא פתרון הולם למכשירים ולחיווט.

ליחידת הורים נכניס כורסא המיועדת להנקה, קריאה או רגיעה מכל סוג שהוא. לידה נעמיד מנורת קריאה או נייחד את הפינה בעזרת שטיח. בחדרי ילדים ונוער לעומת זאת נייצר מקומות ישיבה מודולריים שיספקו את הפונקציות המשתנות בחדר.

אחסון בחדר השינה

את הבגדים רצוי לארגן בחדר ארונות סמוך כמדפים פתוחים או ארונות סגורים. במידה ואין באפשרותכם ליצור חדר ארונות, תוכלו למקם בחדר ארון גדול בעל דלתות הזזה המאפשרות חלוקת דלתות מינימלית. ניתן לשלב בדלתות הארון מראה, זכוכית או הדפס כלשהו שיהפוך את פריט האחסון לאלמנט דקורטיבי בחלל.

יש להבדיל בין סוגי אחסון שונים ולכן ניתן ליצור שידות אחסון ללבנים (תחתונים וגרביים) בשילוב פינת איפור ומבלי ליצור עומס בחלל. בחדרי ילדים ניתן לייצר אלמנט דקורטיבי עליו יתלו את הפריטים היומיומיים שבשימוש. לאלו מכם שיש הרבה שמיכות פוך או צורך באחסון רב ניתן לבחור מיטה בעלת בסיס ארגז שמאפשר אחסון נסתר.

בעיצוב חדרי שינה להורים או מתבגרים ניתן למקם הדום למרגלות המיטה המאפשר אחסון רב ובמקביל ישיבה לנעילת נעליים. כמו כן ניתן לשלב אחסון ביחידות ריהוט אחרות למשל בגב המיטה ניתן ליצור נישה למדף לכל האורך המשמש לאחסון ספרים, שעות מעורר, טישיו ושלטים.

בחירת צבעים לחדר השינה

לבחירת הצבעים השפעה פסיכולוגית משמעותית על מצבינו הנפשי במיוחד בחדר המיועד לשינה. צבעים עזים מדי יגרמו לנו להיות עירניים או לא רגועים ולכן חשוב להתאים את כל הגוונים בחדר ולמנן אותם בהתאם לגודל החלל.בעיצוב חדר שינה הורים נבחר קיר אחד ונצבע אותו בגוון חם המעורר תשוקה או לחילופין גוון בהיר בעל טון אחד או שניים מעל לגוון שאר הקירות. לרוב נבחר את הקיר עליו נשענת המיטה כי הוא הקיר הראשי אותו אנו בעיקר רואים.

בעיצוב חדרי ילדים ונוער בהם הילדים מבלים את רוב זמנם ומבצעים מספר פעולות מלבד שינה כגון למידה, משחק, אירוח וכו' נוכל להתפרע עם בחירת הצבעים על ידי בחירת נושא לכל חדר המתאים לכל ילד. נוכל להתאים פלטת גוונים וצורניות נועזת בכל היקף הקירות בהתאם לנושא ווליצור חדר שנראה כמו מגרש כדורסל, גלי הים, מושבת דינוזאורים ועוד. בחדרי ילדים החוקיות היא אחרת וככל שנעז יותר כך הילד יהנה יותר ויוכל להעשיר את הדימיון וההתפתחות. במקביל אפשר פשוט לצבוע קיר אחד או שניים בצבע לוח או צבע מגנט שהופך את הקיר למשחק בפני עצמו מבלי להקטין את החלל.

בחדרי תינוקות נבחר כמובן בצבעוניות רגועה בגווני פסטל ובצורניות אמורפית ורכה.חשוב לצבוע חדרי ילדים קטנים בצבע רחיץ המיועד לכך.

עיצוב תאורה לחדר השינה

לתאורה הפונקציונאלית בתקרת החלל נייצר דימר לשליטה על עומת האור. במקביל נמקם מתגים הן בכניסה לחדר ליד הדלת והן משני צידי המיטה. משני צידי המיטה נמקם גם מנורת קריאה לכל צד שיכולה לצאת מהקיר או כגוף דקורטיבי המונח על השידה.

יש לייצר כמה סוגים שונים של הארות ולא לחסוך גם אם החלל אינו גדול ולכן בנוסף לתאורה הפונקציונאלית נייצר כמה תאורות דקורטיביות כגון ספוטים המאירים על שביל המעבר, אלומות אור על קיר דקורטיבי, מנורות קיר מעל תמונות תלויות וכו'. ניתן גם לשלב פסי לדים נסתרים בהיקף החדר בין אם בתקרת גבס מונמכת ובין אם מאחורי המיטה או אלמנט דומיננטי אחר אותו נרצה להבליט.

בחירת טקסטיל לחדר שינה

אין מקום טוב יותר לשימוש בטקסטיל מחדר השינה. טקסטיל הכוונה לוילונות, ריפודים, טפטים וכיסויים שונים. תחילה יש להתאים את הטקסטיל לריהוט הקיים בחדר. לגב המיטה, לסוג המצעים, ולשאר פלטת הצבעים הרווחת. בחירת וילון הכרחית כמובן בחדרי השינה ותואם ביחס לסוג ההאפלה שנרצה (אטימות מוחלטת או ריכוך קרני האור). רצוי לשלב את בד הוילון ביחס לשאר הבדים בחדר כמו ריפוד כורסת הקריאה, שטיחים, כריות, ריפוד בסיס המיטה וכיסוי המיטה. הבדים השונים מאפשרים לנו לרכך את החלל ואף לשלבם כחיפוי קיר כדוגמת טפט או משטח מרופד.

בזכות תכנון נכון ומוקפד נוכל לעצב את חדר השינה לחלל נעים ומפנק ממש כמו בבתי המלון. החשיבה על הפרטים הקטנים, החומרים והארגון הכללי של כלל האלמנטים בחלל מעניקים לנו את התחושה הנעימה והמלטפת כיאה לחדר השינה בו אנו מחדשים אנרגיות ומתייחדים עם אהובינו.

WhatsApp chat