You are currently viewing עיצוב חלל הסעדה מוסדי

המושג "חלל הסעדה מוסדי" נתפס בעיניי רבים כחדר האוכל הקר והמנוכר המאפיין את הקיבוצים הישנים. חלל גדול, שופע מקררים ומשטחי נירוסטה, פס ייצור אחד המשכי עם מגש פלסטיק ותאורה לא מחמיאה. תכנון מטבח מוסדי הוא נושא מורכב ומסועף בפני עצמו ועל כך ארחיב בהזדמנות אחרת. במאמר זה אתמקד בעיצוב חלל ההסעדה הנוגע ללקוח ולצורך העניין – לעובד המשרד, שקם משולחן העבודה שלו אל חדר האוכל הקומתי.

כמו בכל חלל מסחרי, גם חדר האוכל מתחרה על תשומת הלב של העובד (שיכול בקלות להזמין משלוח או לחצות את הכביש למסעדה הקרובה) ולכן חשוב להקפיד לרגש, לחדש ולייצר חוויה דינמית ומרעננת לעובד בכל יום מחדש. אווירה מוקפדת המעניקה יחס אישי לצרכיו הקולינרים של העובד ומהווה מפלט נעים ומזמין במהלך שעות עבודה מרובות היא המפתח לחלל הסעדה מצליח.

מאז ימי הקיבוץ המדוברים, הקולינריה תפסה מקום של כבוד בחיינו ובהתאם זוכים חדרי האוכל של עובדי החברות, לעיצוב מושקע וראוי.

כמו בעיצוב חללים מסחריים אחרים, גם תכנון חלל הסעדה המספק אוכל ושתיה לעשרות ומאות עובדים במשרד, מחייב חשיבה פונקציונאלית ופרקטית. תחילה נתמקד בתכנון חלל המטבח שהוא אזור הסמוי מעין הלקוח. חשוב למקם ולתכנן את המטבח במיקום ובגודל רחב מספיק כדי שנוכל לייצר קו הסעדה פעיל ללא עיכובים מיותרים. יש לתכנן דלתות כניסה ויציאה רחבות דיו כך שיותאמו לכניסת הספקים ועגלות השירות, זרימה נכונה של תנועת העובדים בשעות לחץ וכמובן גישה ממוקדת של נציגי השירות בדלפק ההגשה. כמו כן ניכרת השפעה ישירה של  גובה החלל במטבח על תפוקת העובדים ורמת הנימרצות של הצוות ולכן חשוב לבחון את פרופורציות החלל ביחס לעובד ולצרכיו השונים.

הגדרת קונספט עיצובי וערכי

כאשר אני מעצבת חלל ההסעדה המוסדי נתייחס לאותם האלמנטים הרלוונטים לעיצוב חלל של מסעדה רגילה. גם כאן,  נגדיר קונספט ערכי המשקף את ערכי החברה וגישתה העיסקית וממנו נצא אל הקונספט העיצובי אשר יטווה את הסיפור בחלל ויהווה עמוד התווך בכל הבחירות העיצוביות.

מגוון הערכים אותם מבקשת החברה להנחיל בעובדיה מתקיימים בחלל ההסעדה באופן סמוי או גלוי החל מבחירת הצבעים ועד אופי ההתנהלות בחלל. בחדרי אוכל של חברות ביטוח נראה לרוב חללי הסעדה גדולים מאוד בהם מקפידים על אסתטיקה, ניקיון ויזואלי ואיפוק לעומת חללי הסעדה בחברות סטארט-אפ בהם יתוכננו חללי הסעדה אינטימיים עם ישיבה נמוכה וחומרים טבעיים שאינם מהוקצעים.

עם זאת, ניתן לגבש לחלל קונספט ערכי אשר רלוונטי לעצם היותו חלל הסעדה ולהעצים את החוויה הקולינרית בו. טרנד הבריאות שסוחף את העולם מאפשר יצירת חללים מלאי שפע, בריאות וטבע. אך אין זה משנה באיזה קונספט תבחרו, העיקר שחווית הלקוח ובמקרה הזה העובד, תהיה חוויה נעימה, אסתטית ומזמינה, כך שיחזור לסעוד גם מחר.

עיצוב חלל ההסעדה

תחילה נבחן את המבנה הארכיטקטוני של חלל ההסעדה. במידה והתקרה נמוכה נתכנן אלמנט תאורה תקרתי אשר יצור סקיי לייט ויעניק לעובדים תחושה של אור טבעי. במידה והחלל סגור ללא חלונות רבים ניצור אשליות ויזואליות של נוף וחוץ בעזרת אימג'ים גרפים. בעזרת עיצוב פנים נכון של חלל ההסעדה נוכל ליצור מניפולציות רבות על חלל קיים ולהפוך אותו למקום מזמין ונחשק.

עיצוב דלפקי הגשה

בחדרי אוכל רבים ממוקמים דלפקי ההגשה והחימום בשורה ארוכה וחזית נירוסטה תעשייתית  מעניקה לחלל מראה מנוכר. חשוב לייצר חזית מטופלת בעזרת חיפויים הניתנים לניקוי בקלות ומשתלבים היטב עם הקו העיצובי והקונספט הכללי תוך שמירה על אסתטיקה מרבית. בהתאם לגודל ומבנה החלל ניתן להזמין או לייבא עמדות הגשה מעוצבות המאפשרות תנועה היקפית סביבן ושטחי תצוגה מקסימלים.

עיצוב עמדות נילוות

עיצוב עמדות נילוות כגון עמדת קפה, עמדת מתוקים, עמדת מרקים וכו' מאפשר לנו להכניס לחלל עניין ולהעשיר את השפה העיצובית באלמנט מרשים ויוצא דופן. עמדות אלו ניתן לעצב בצורת עגלות עם פרגולה עליונה וגלגלי עץ בחזית או לחילופין ארגזי פירות וחציר במידה והקונפסט הוא בריאות או חג.

מיתוג

כמו כל עסק מסחרי, חשוב גם כאן להשקיע במיתוג חלל ההסעדה במינון נמוך.שלטים קטנים מטופלים היטב המציגים את שמות התבשילים מעניקים לאוכל את הערך המוסף ומעידים על טיבו של האוכל טרם נטעם.

שלטים מעוצבים מעל דלפקי ההגשה מכוונים את הסועדים אל מבוקשם ובעזרת תמונות של אוכל, ירקות וכו' מגרים אותם ומעוררים את תיאבונם.

הטאצ' הקטן שעושה את ההבדל

חשוב לזכור, כי גם בחללי הסעדה גדולים המשרתים עשרות ומאות אנשים ביום, יש להקפיד על הפרטים הקטנים החל מבחירת כלי הגשה מיוחדים, כלים דקורטיביים משלימים בהתאם לקונפסט העיצובי, תכנון ועיצוב גופי תאורה ליצירת חוויה כוללת בחלל ועוד.

לסיכום, חלל ההסעדה חייב להיות מעוצב לאור התחרות שלו עם חללי הסעדה אחרים. החלל  לא חייב להיות קר ומנוכר, להיפך, ככל שהעיצוב בו יהיה עשיר ומדוייק יותר, כך יתחזק הקשר של העובד עם החברה ויתקיים חלל הרמוני אשר יזמן קשרים חברתיים ויצירתיים בין עובדי המחלקות השונות.

 

WhatsApp chat